Jak uczyć się języków obcych: Wpis gościnny ESKK + KONKURS

fot. ESKK


Nauka języka obcego samodzielnie – czy to w ogóle możliwe?

Gdy czytasz ten tekst, kolejny ambitny uczeń rozpoczyna naukę języka obcego. Od samego początku czekają go liczne wybory – nie tylko języka, którego zamierza się uczyć, ale także metod, z jakich korzysta. Dziś opowiem wam nieco o skutecznych sposobach na samodzielną naukę języka. Czy jest możliwe biegłe opanowanie języka bez niczyjej pomocy? Gdzie szukać dobrych materiałów?


Nie tylko w szkole

Gdy wielu z nas myśli o nauce języka obcego, pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, to szkolna ławka. Przyznasz – niezbyt zachęcające skojarzenie. Choć nauka języka w szkole to bez wątpliwości ważny aspekt edukacji, ma on jednak swoje „na sumieniu”. Do jego głównych grzechów należy wpajanie kolejnym pokoleniom uczniów, że język obcy to przedmiot szkolny (a nie umiejętność), a sama nauka musi być nudna i stresująca (a nie przyjemna i inspirująca). Z doświadczenia wiem jednak, że języka naprawdę da się nauczyć poza szkolnymi murami, a jego skuteczna nauka niekoniecznie wiąże się z przymusem.

OK – jak w takim razie zacząć?

Internet – kopalnia materiałów do nauki języków obcych

Już jesteś we własciwym miejscu! To właśnie internet stanowi doskonały start dla każdego samouka, który chce opanować od podstaw język obcy. Znajdziesz tu mnóstwo materiałów dla początkujących, a także słownikipokazujące kontekst danego słowa, czy wyrażenia. W serwisach takich jak YouTube, Vimeo, czy DailyMotion znajdziesz filmy z napisami w interesującym Cię języku. Korzystając z Chatroulette lub Italki znajdziesz osobę z zagranicy, z którą będziesz mógł porozmawiać. Za pomocą tej ostatniej metody można realizować popularne wzajemne uczenie się języków. Przykładowo, jeśli chcesz uczyć się hiszpańskiego, możesz znaleźć Hiszpana zainteresowanego nauką polskiego i zaoferować mu pomoc w zamian za lekcje hiszpańskiego. W internecie znaleźć można też nauczycieli języków obcych oferujących nagrane lekcje za darmo – uczącym się języka angielskiego polecam filmy edukacyjne w serwisie Youtube.

Możliwości, jak widać, jest wiele. Materiały są też zróżnicowane pod względem formy i poziomu zaawansowania. Jedyne, co jeszcze jest potrzebne, to… motywacja, by się za nie wziąć! Jak motywować się do nauki, gdy nikt Cię do niej nie zmusza?

fot. jows.pl


Po pierwsze – przyjemność

Na początek przestań myśleć o tym w kategoriach nauki. Uczenie się języka obcego może być naprawdę przyjemne! Do wyboru masz filmy, piosenki, książki fabularne w językach obcych, poznawanie nowych ludzi, zgłębianie kultury nowych krajów – wszystkie te ciekawe metody są na wyciągnięcie Twojej ręki. Wybierz tylko te, które sprawiają Ci najwięcej przyjemności.

Po drugie – regularność

By skutecznie nauczyć się języka, trzeba się nim w miarę możliwości otoczyć. Nauka raz w tygodniu to za mało. Lepiej jest uczyć się krócej, ale częściej. Nawet 15 minut dziennie może na początek wystarczyć. Nauka niemieckiego i każdego innego języka z kursami do samodzielnej nauki to także ciekawy sposób na połączenie samodzielności z regularnością – uczyć będziesz się samodzielnie, ale nauczyciel sprawdzi od czasu do czasu Twoje postępy i pomoże w zadaniach.

Po trzecie – chłodna głowa

Początkujących uczniów cechuje też spora dawka zapału. To wspaniale. Upewnij się jednak, że ten zapał nie wygaśnie w ciągu pierwszych kilku dni! W tym celu powstrzymaj się od nauki po kilkanaście godzin dziennie – w ten sposób możesz się szybko zrazić. Stwórz plan nauki i staraj się w miarę możliwości go przestrzegać.


Jak widzisz, nauka języka samodzielnie jest jak najbardziej możliwa. Zadanie będzie jeszcze łatwiejsze, jeśli już posługujesz się co najmniej jednym językiem obcym. Jeśli jest to angielski, poszukaj anglojęzycznych materiałów na temat języka, którego się uczysz. I w polskim internecie takich jednak nie brakuje. Jedyne, czego potrzebujesz, to ogromna doza motywacji!


Adrian Senecki
KONKURS!ESKK ufunodawała nagrodę, którą otrzyma 1 osoba. Nagrodą jest 1 z 3 kursów do wyboru:


1. angielski dla poczatkujących kurs online + audiobook
2. angielski dla zaawansowanych kurs online + audiobook
3. francuski dla początkujących kurs online + audiobook

Aby wziąć udział w konkursie i wygrać 1 z 3 kursów należy:

 • polubić stronę MadameFrenglish na Facebooku: KLIK
 • opisać jakie są według Was 3 najlepsze sposoby na naukę języków obcych (może korzystacie z ciekawych stron, książek, materiałów? A może macie sposób na zapamiętanie słówek lub osłuchanie się z językiem obcym?).
 •  Odpowiedzi umieszczajcie w komentarzu pod tym postem lub możecie wysłać w wiadomości (e-mail znajdziecie w zakładce kontakt). Format komentarzy dowolny, mogą być to również zdjęcia, grafiki. Pamiętajcie aby zostawić swój adres e-mail.
 • Najciekawszy według mnie komentarz zostanie nagrodzony kursem do wyboru :)
Czas trwania konkursu:
Od 30 stycznia do 19 lutego 2017 r. do północy!

Wyniki konkursu pojawią się najpóźniej 26 lutego w tym wpisie.

O moich metodach na uczenie się języka obcego przez oglądanie filmów możecie poczytać TUTAJ

Powodzenia! Czekam na Wasze komentarze! :)

WYNIKI KONKURSU!

Konkurs wygrywa Marta Jankowska! Gratuluję! Świetne porady, dziękujemy!


Komentarze

 1. dla mnie najlepszą drogą na naukę języka jest wybór odpowiedniej szkoły językowej. uczę się w Krakowie w http://www.lincoln.edu.pl/ i nie wyobrażam sobie żebym byla w stanie sama się tak przygotować. oczywiśćie wszystkie dodatkowe samodzielne rzeczy są na plus ale podstawą jednak jest zawsze kurs

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, tez tak uważam! może dlatego że chodziłam do tej samej szkoły :) Lincoln daje fajne mozliwości, mają wykwalifikowaną kadre i materiały na wysokim poziomie

   Usuń
 2. Moim sposobem na szybką naukę są audiobooki. To było dla mnie odkrycie roku:)) W końcu uwierzyłam, że mogę nauczyć się języka nie tracąc na to wolnego czasu, którego zresztą za dużo nie mam. Najczęściej słucham w drodze do pracy oraz podczas gotowania :) Jeśli ktoś chciałby też spróbować to tutaj są darmowe próbki http://tiny.pl/gr2sg

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedź przesłana mailowo: W ramach konkursu/dzielenia się metodami nauki języka przedstawię jakie są według mnie najlepsze sposoby na nauke:

  1. Zacznę od tego ponieważ jest to moj ulubiony sposob - bajki dla dzieci! Nie od dziś wiadomo, że bajka bawi i uczy, nie tylko w Polsce. Bajki napisane są w prosty sposob i zawierają wiele słów oraz zwrotów, ktore maja na celu nauczyć języka dzieci, a w moim odczuciu rownież obcokrajowcow!

  2. Wyjazd za granice - podczas spaceru ulicami, w poszukiwaniu souvenir'ow warto wziąć w rękę słonik (moze byc ten w telefonie) i nazywać napotkane rzeczy w danym języku. Wywołuje to usmiech na twarzy tamtejszych ludzi, którzy z przyjemnością uczą wymowy danego przedmiotu. Nauka z uśmiechem na twarzy to klucz do sukcesu.

  3. Randka z obcokrajowcem - to też świetny pomysł na nauke języka (na pogłębienie słownictwa). Rozmawiając z obcokrajowcem czesto pytamy co znaczyło słowo, ktore przed chwila zostało wypowiedziane. Wtedy zaczyna się tłumaczenie aż do skutku, opowiadanie odrębnymi drogami aż pojawi się usmiech drugiej osoby pokazujący, że się zrozumiało. Randka to też nauka komplementowania drugiej osoby - tego też nie uczą w szkole.

  Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie sposoby się spodobają. Proszę o potwierdzenie otrzymania przeze mnie maila.
  Marta Jankowska martajankowskaa63@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również uwielbiam uczyć się z bajek dla dzieci i każdemu to polecam. A randka z obcokrajowcem brzmi kusząco... :)

   Usuń
 4. Jak dla mnie najważniejsza w nauce języków jest motywacja. Język francuski zdecydowanie szybciej mi się przyswajał.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najważniejsze z czym zgodzę się podczas nauki języków jest fakt, iż trzeba to lubieć, gdyż jeśli nie będzie sprawiało nam to przyjemności to nic z tego nie wyjdzie, chyba, że jesteśmy bardzo zawzięci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć. Uczę się francuskiego przy użyciu https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-francuskiego. Chciałbym znaleźć dodatkowe źródła, aby ćwiczyć i poprawiać swoją wiedzę i zacząć naukę nowych języków. Jak możesz mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie warto uczyć się języków. I to im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Jest wiele sposobów na naukę języka obcego, ale co najważniejsze w tym wszystkim sumienność i powtórka tego co się już nauczyliśmy. Jednak w przypadku osób, które są początku tej drogi, to bardziej polecam by poszły do szkoły języków obcych w celu zdobycia podstawowej wiedzy w kwestii mowy i pisowni a w dalszej konsekwencji na perfekcyjne posługiwanie się danym językiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja uczyłem się języka angielskiego nie tylko w szkole publicznej ale również w szkole prywatnej przez wiele lat. Po zakończeniu nauki przyznam szczerze bardzo dużo mi pomogło nie tylko w życiu codziennym, ale również w znalezieniu lepszej pracy. Więc wydaję mi się, że warto jest uczyć się języków obcych. Ja obecnie poza francuskim uczę się hiszpańskiego i nawet fajnie mi to idzie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja sama uczyłam się kilka lat języka, w szkole i prywatnie. Przyznam szczerze, że ciężko jest sobie dzisiaj bez niego poradzić, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Szczególnie jeśli pracuje się w branży nowoczesnej gospodarki, to bez angielskiego ani rusz.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz