Recenzja książki: A week in Paris - Rachel Hore
Ulice Paryża ukrywają mroczną przeszłość...

W 1937 r. Kitty Travers zapisuje się do Konserwatorium położonego przy brzegu Sekwany aby spęłnić jej marzenie o zostaniu pianistką. Wybucha jednak wojna i miasto świateł ogarnia cień...

Prawie 25 lat później, Fay Knox, utalentowana młoda skrzypaczka odwiedza Paryż wraz ze swoją orkiestrą. Prawie nie zna miasta, dlaczego więc wydaje się tak znajome? Wkrótce okazuje się, że jej powiązanie z miastem sięga głębiej niż mogłaby się tego spodziewać.

Fay podążając śladami przeszłości, posiadając jedynie jeden adres znaleziony w jej starym plecaku, odkrywa mroczne sekrety ukryte lata temu. Sekrety, które sprawiają że zadaje sobie pytanie kim na prawdę jest i skąd pochodzi.

Interesująca historia wojny, sekretów, rodziny i trwałej miłości..

Długo szukałam książki z Francją w tle, która nie byłaby kolejną opowieścią o porzuceniu starego życia i kupnie zrujnowanego domu gdzieś na wsi we Francji, czy też nie byłaby ckliwym romansidłem. Jak tylko spojrzałam na opis książki (powyżej moje tłumaczenie z angielskiego) , od razu wiedziałam że będzie to ciekawa lektura.

Książka nie jest niestety jeszcze dostępna w Polsce (wyd. 2014), a przynajmniej nie w języku polskim. Ja znalazłam ją w Wielkiej Brytanii, w jednym z charity za całe 99 pence'ów! :) Książkę, można jednak znaleźć np. na Amazon za 7.99 funtów.

Historia opowiadana jest na dwóch płaszczyznach. Jedna z nich dzieje się w czasach drugiej wojny światowej, druga w latach sześćdziesiątych. Czy wiecie jak w tym czasie wyglądało życie w Paryżu? Jak radził sobie francuski ruch oporu a jak zwykli ludzie? W książce znajdziemy także wzmianki na temat wydarzeń w Polsce, obozach koncentracyjnych, o tym co spotykało w tym czasie osoby pochodzenia żydowskiego.

Znajdziemy tam też historię miłosną, ale nie jest to ckliwa opowiastka. Myślę, że wątki dobrze się ze sobą przeplatają a historia miłosna jest doskonałym uzupełnieniem. Dominuje jednak motyw wojny, poszukiwania swojej przeszłości i swojej prawdziwej historii. Historia jest wciągająca, jest w niej dużo tajemnic, które z każdą stroną stają się coraz bardziej klarowne. Czyta się szybko i przyjemnie!
Nie chce Wam za wiele zdradzać!

Jeśli macie możliwość zamówić ją przez znajomych np, mieszkających w UK lub tam mieszkacie, polecam przeczytać!

A czy Wy lubicie czytać książki, w których mamy do czynienia z pewną tajemnicą lub wydarzeniami z drugiej wojny światowej?
Komentarze