"Do widzenia, do jutra" - po francusku, angielsku i polsku
"Do widzenia, do jutra" to polski film z 1960 r. wyreżyserowany przez Janusza Morgensterna. Scenariusz napisali Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela. W filmie zobaczyć możemy znakomitych aktorów: Zbigniewa Cybulskiego, Jacek Fedorowicz, Roman Polański czy Władysław Kowalski.

Film opowiada historię artysty Jacka (Z. Cybulski), który poznaje piękną córkę francuskiego konsula Margueritte (T. Tuszyńska), którą oprowadza po Gdańsku i której serce próbuje zdobyć.

Jak napisał Tadeusz Sobolewski: "Film zaczyna się obrazem spotykających się rąk z gdańskiego teatrzyku 'Co to' i gitarową balladą Komedy. Nie przeszkadza blada projekcja, chrypiący dźwięk. Działa elegancja graficznych, czarno-białych kadrów Laskowskiego: dużo światła, powietrza; rock-and-rollowa moda tamtych lat, halki, spódnice i koszule w paski; okulary Zbyszka Cybulskiego, orientalna uroda Tuszyńskiej, którą dubbinguje uroczą polszczyzną Amerykanka, ówczesna żona Kałużyńskiego. Jak wiele o tamtym czasie udało się powiedzieć w tym małym filmie" ("Kino" nr 5/2002).

Sama fabuła filmu jest dosyć prosta, ale podkreśla jak w tamtych czasach żyło się w Polsce a jak na Zachodzie. Film pokazuje też pojawienie się nowego pokolenia: "Sportretowani w tym filmie młodzi ludzie zdają się być pozbawieni traumy wojennej, mają w sobie tyle optymizmu i żywotności, by ją ze swego życia wyeliminować. Wymyślają pantomimy o miłości, cieszą się sukienkami szeleszczącymi jak skrzydła motyli, sączą w barze koktajle, śpiewają piosenki z głupawymi tekstami, grają w tenisa." 
Źródło: TU


Film polecam ze względu na to, że możemy posłuchać dialogów w aż trzech językach. Wypowiadają je oczywiście polscy aktorzy, ale mimo wszystko warto posłuchać.Film ma też swój niepowtarzalny klimat i urok. Ten klimat bardzo kojarzy mi się z filmami francuskimi:) Warto czasem sięgnąć do polskich klasyków sprzed lat, zwłaszcza w myśl: Cudze chwalicie, swego nie znacie ;)

Film znaleźć możecie na Youtube na kanale Studia Filmowego Kadr

Czekam na Wasze opinie i komentarze. Znacie ten film? Co o nim sądzicie?

Komentarze