DALF C1 2015: moje wrażenia


18 czerwca podchodziłam do części pisemnej egzaminu, natomiast 19 części ustnej egzaminu.

Egzamin wydał mi się trudniejszy niż myślałam, że będzie… Część pisemna trwa łącznie 4 godziny, nie mamy żadnej przerwy. Najpierw słuchanie: 1) nagranie trwające ok. 8 min i do tego kilkanaście otwartych pytań, 2) nagranie krótkie ok. 2 minuty i do tego pytania zamknięte, ale i otwarte. To długie słuchanie wydało mi się całkiem skomplikowane, dodatkową przeszkodą była mała ilość czasu na uzupełnienie odpowiedzi już po słuchaniu.

Później od razu przechodzi się do Comprehension ecrite, czyli rozumienia tekstu. Tekst miał 2 strony i dotyczył współpracy pomiędzy firmami a uniwersytetami. Najprawdopodobniej były to fragmenty z tego tekstu: http://ripes.revues.org/577. Podczas pisania tej części, poczułam, że mam naprawdę mało czasu, bo tylko 50 minut na dokładne przeczytanie tekstu ze zrozumieniem i odpowiedzenie na pytania otwarte. W części z nich trzeba było zaznaczyć prawda/fałsz i zacytować fragment tekstu, który potwierdza naszą odpowiedź.

Po tych częściach arkusz zostaje nam zabrany i dostajemy nowy z miejscem na napisanie wypracowań. W tej części najpierw musimy napisać syntezę na podstawie dokumentów źródłowych a później esej. Fragment jednego z artykułów znajdziecie tutaj: http://www.scienceshumaines.com/la-revolution-numerique-aura-t-elle-lieu_fr_33131.html. Oba teskty dotyczyły ecole numerique. A w eseju również mieliśmy się wypowiedzieć na temat ecole numerique, plusy/minusy i nasza opinia. Tutaj akurat czasu miałam aż nadto, przy czym moje wypracowania pisałam od razu na czysto. W czasie ćwiczenia w domu, nigdy nie wyrabiałam się czasowo a już na pewno nie miałabym czasu tego przepisać;) Pamiętajcie, że w tej części możecie korzystać ze słownika francusko-francuskiego (możecie mieć swój lub powinny być także dostępne w czasie egzaminu). Czasami słownik się przydaje, zwłaszcza, jeśli mamy wątpliwości, co do pisowni czy np. akcentów.

Następnego dnia przeprawa z egzaminem ustnym. Tutaj mamy 1 godzinę na przygotowanie się a sam egzamin trwa ok. 30 min. Ta część według mnie jest tą najprzyjemniejszą;) Do wyboru były 4 tematy, ja wybrałam „La publicite – l’ennemi a abattre? ” Jeden z tekstów źródłowych pochodził z Wikipedii a drugi z lefigaro.fr. W tej części również mamy dostęp do słownika. Po naszej prezentacji następują pytania od jury (w moim przypadku dwuosobowego).

Wstępne wyniki za 3 tygodnie, a na sam dyplom trzeba czekać ok 3 miesięcy… Co do moich wrażeń, to mam mieszane uczucia, mam nadzieję, że nie będzie tak źle jak wydawało mi się w trakcie egzaminu. Na pewno warto dużo ćwiczyć i słuchać, także robić próbne ćwiczenia tak jak to wygląda na egzaminie tzn. 50 min na rozumienie tekstu, 2,5 h na 2 wypracowania i 1 godzina na przygotowanie się do expose.

Podchodząc do egzaminu z dziedziny lettres et sciences humaines (do wyboru mamy także sciences), na  pewno warto zaglądać na stronę: http://www.scienceshumaines.com/ .
Wszystkie moje posty z poradami dotyczącymi egzaminu DALF, znajdziecie po prawej stronie: Etykiety -> DALF.
Szczególnie zajrzyjcie do poniższych:
A jeśli zastanawiacie się jaka jest różnica między egzaminem DELF B2 a DALF C1, zajrzyjcie na blog Francuski - nauka do B1, B2 ...., tam dowiecie się jak wyglądał egzamin B2, jaki jest zakres materiału i jak się do niego przygotować. 

To nie jest oczywiście koniec mojej przygody z francuskim, ani zapewne z takimi egzaminami, być może kiedyś pokuszę się o DALF C2? :) A Wy macie jakieś egzaminy językowe w planach?
 

Komentarze

 1. super teraz mam porównanie tych dwóch egzaminow! dzieki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! Mam nadzieję, że będziesz szybko mieć POZYTYWNY wynik ;)

  A ja mam mnóstwo pytań. Nie, zresztą nie traktuj większości jako pytań tylko jako "szczena mi opadła".

  Teksty dość trudne, rozumiem (przeczytałam fragmenty) chyba tylko dlatego, że znam hiszpański.
  Zabierają arkusze?? Jacieee.

  1 godzina na przygotowanie - miałaś wrażenie, że to jest wystarczająco? Musiałaś zreferować temat i powiedzieć swoją opinię czy coś innego?
  Kiedy dokonuje się wyboru dziedziny? Na samym egzaminie masz teksty z sciences / lettres - do wyboru czy wcześniej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W części ustnej godzina zdecydowanie wystarcza, pewnie wszystko zalezy tez od tekstow jakie się trafią np commerce equitable nie jest juz tak przyjemnym tematem ;) moje byly naprawde proste w porównaniu z tymi z części pisemnej. Mozesz zajrzec do linku wyzej odnosnie expose, ale jeśli tam nie wyjasnilam to zreferowanie nie jest chyba odpowiednim slowem. W czesci ustnej musimy tak jak piszac esej przedstawic argumenty, zawrzec wstep rozw i zakończenie. Oprocz najwazniejszych punktow zawartych w tekstach, mozna a nawet trzeba dodac swoje przyklady, argumenty i opinie. A wyboru dziedziny dokonujemy zapisujac sie na egzamin. Warto zajrzec do ksiazek np. DALF c1/c2 zeby porownac teksty jakie moga trafic sie na egzaminie. Jesli masz jeszcze jakies pytania to pisz, chetnie odpowiem :)

   Usuń
 3. Sa juz wyniki! Dla mnie pozytywne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informacje! U mnie też pozytywnie! Gratulacje!! :)

   Usuń
  2. Czyli zdałaś?? Ale super :))))

   Usuń
  3. Tak :) dzieki, a ty masz juz wyniki?

   Usuń
  4. Tak, już się doczytałam i u Ciebie na blogu i u mnie tez zamieściłam radosną nowinę ;)

   Usuń

Prześlij komentarz