Najczęściej popełniane błędy na DELF/DALFDzisiaj lista najczęściej popełnianych błędów, jakie można usłyszeć na egzaminie DELF. Listę opublikował polecany już wielokrotnie przeze mnie lektor z Institut Francais Milano na swoim blogu Chez Jerome. Blog oczywiście polecam osobom uczącym się francuskiego, a szczególnie przygotowującym się do egzaminu Delf czy Dalf. Istna kopalnia wiedzy!

Jerome wraz z innymi lektorami z Instytutu przygotował listę najczęściej słyszanych błędów podczas egzaminu Delf. I jak sam pisze słyszy te same błędy już od kilkunastu lat! Jerome swoją listę kieruje szczególnie do Włochów zdających ten egzamin w Instytucie,  domyślam się patrząc na listę, że zrobił to ze względu na błędy dotyczące mylenia słów włoskich z francuskimi... 
Ale moim zdaniem na listę powinni zerknąć wszyscy bez względu na poziom! W końcu jeśli Włosi popełniają te błędy już tyle lat, to mogę się założyć, że i nam się zdarzają! Sam Jerome napisał, że ma już dość tych błędów i czasami traci cierpliwość... :)

Plik z najczęściej popełnianymi błędami i ich poprawnymi odpowiednikami znajdziecie w poście 


Błędy zanotowane przez Jerome to m.in. mówienie:
- beaucoup des Italiens zamiast beaucoup d'Italiens
- j'ai lit zamiast j'ai lu
- la couple zamiast le couple
- j'ai prendu zamiast j'ai pris

Po więcej przykładów zajrzyjcie na blog Chez Jerome :)A Wy jakie błędy popełniacie najczęściej?


Komentarze