25 maja w Wielkiej Brytani, USA i Francji

Wielka  Brytania

Nadchodzący poniedziałek jest dniem wolnym od pracy ze względu na Spring Bank Holiday zwany też late May Bank Holiday i przypada zawsze w ostatni dzień maja. W dawnych czasach wolny dzień przypadał zawsze w poniedziałek po Zielonych Świątkach ang. Pentecost  i taki poniedziałek po Zielonych Świątkach nazywamy Whit Monday/ Whitsun/ Pentecost Monday. W 1971 r Spring Bank Holiday został przeniesiony tak aby przypadać zawsze w ostatni poniedziałek Maja. 

Ciekawostki:
W 2002 r. dzień wolny został przeniesiony na 4 czerwca, tak aby następował po  Extra Bank Holiday przypadający na 3 czerwca aby świętować złoty jubileusz Królowej Elźbiety II (Golden Jubilee of Queen Elizabeth II). W ten sposób uczczono 50. rocznicą objęcia tronu przez Królową (50th year of her accession to the throne of the United Kingdom)
W 2012 r wolny dzień został także przeniesiony na 4 czerwca aby uczcić diamentowy jubileusz The Queen's Diamond Jubilee in UK, czyli 60 lat Królowej na Tronie. 

Stany Zjednoczone

25 maja w USA obchodzimy Memorial Day, czyli Dzień Pamięci. Wcześniej Święto to znane było jako Decoration Day, aby uczcić poległych w wojnie secesyjnej z 1868 r. (American Civil War). Dzisiaj święto to ma upamiętniać wszystkich, którzy poległi w służbie wojskowej military service, służąc Stanom Zjednoczonym. W tym dniu ludzie odwiedzają cmentarze i miejsca pamięci (memorials) a wolontariusze umieszczają flagi amerykańskie na grobach poległych. Jest to święto federalne/państwowe (federal holiday), a więc wolne od pracy i szkoły.    


Francja

We Francji wolny poniedziałek związany jest z obchodzeniem Pantecôte (Zielone Świątki) a poniedziałek zwany jest Lundi de Pantecôte. Jest to święto ruchome przypadające 50 dni po Wielkanocy. Zazwyczaj osoby pracujące muszą wybrać czy wziąć urlop un jour de congé czy RTT (Réduction du Temps de Travail), lub zostaje im to narzucone przez pracodawcę. Jest to także Dzień solidarności - Journée de solidarité z osobami starszymi (des personnes âgées).


W Polsce niestety na wolne musimy poczekać, ale czy Wam udało się spędzić ten dzień w którymś z wymienionych krajów?Zaobserwowaliście jakieś ciekawe zwyczaje? :)

Komentarze