Odkrywamy Wielką Brytanię

Jest to pierwszy, inauguracyjny post z nowego cyklu, w którym będziemy odkrywać Wielką Brytanię. Dzisiaj zabiorę Was do Edynburga, w którym spędziłam Nowy Rok i który mnie urzekł..

Tak gwoli przypomnienia: w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (United Kingdom of Great Britain and Northern Irland) wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania (Great Britain) oraz Irlandia Północna.  


Dzisiaj przeniesiemy się do stolicy Szkocji, czyli Edynburga (Edinburgh). Miasto jest o tyle niesamowite, że możemy jednego dnia wybrać się nad morze, ale także wspiąć się na Górę Artura i podziwiać piękną panoramę miasta i to wszystko obok normalnych miejskich zabudowań i wcale nie na obrzeżach miasta.

Krótkie tło historyczne:
Najstarsze poznane dotąd ślady obecności ludzi w Szkocji znajdują się na Orkadach, Znaleziska sugerują, że mieszkańców kontynentu zagnało tam ok. 7 000 lat temu. W 43 r. Rzymianie podbili obszar dzisiejszej Anglii i Walii. Z plemionami na północy, czyli Szkotami już tak dobrze im nie poszło. Próbowali oni okiełznać i podporządkować sobie Piktów. Bitne plemiona tak dawały się we znaki Rzymianom, że zdecydowali się wznieść 2 mury obronne: wał Hadriana a później wał Antoniusa, i tak około 500 r. po prawie 5 wiekach obecności Rzymianie opuścili Szkocję, nigdy nie podbiwszy jej.

Historia miasta sięga VII wieku, kiedy to król Nortumbii Edwin, założył na terenie dzisiejszego Edynburga twierdzę obronną. Od imienia tego władcy miasto otrzymało swoją nazwę. Na początku XI wieku Edynburg dostał się pod wpływy Szkotów i pod rządami szkockiej monarchii miasto rozwijało się gospodarczo i kulturalnie.
Uważa się, że pierwszym szkockim królem był Kenneth MacAlpine, który doprowadził do unii Szkotów z Piktami. Królestwo w miarę powiększania terytorium stawało się coraz bardziej złożoną strukturą (przyłączono m.in. Edynburg oraz tereny leżące na północ od Firth of Forth).
W XII w. pod edynburskim zamkiem istniało małe miasto, a w jego pobliżu rozwijała się osada przy opactwie Holyrood. W XIII w. osady stały się własnością królewską. Wtedy też Szkocji zagrażała Anglia i król Edward I "młot na Szkotów". Szkotom nigdy nie uśmiechała się podległość Anglikom, dlatego zaczęli się buntować. Na czele buntowników stanął William Wallace (postać grana przez Mela Gibsona w filmie Braveheart - waleczne serce). 

Dowodzeni przez niego powstańcy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Stirling. Wallace po przegranej w następnym roku bitwie pod Falkirk został zdradzony. W 1305 r. spotkała go okrutna śmierć - "był wieszany, topiony i poćwiartowany" przez Anglików. Następnym bohaterem broniącym Szkotów był Rebert Bruce, który w 1314 r pokonał 2 razy liczniejszą armię Anglików pod Stirling, Zapewnił on na 4 wieki niezawisłość Szkocji. W 1328 r oficjalnie została uznana niepodległość Szkocji, krajem władał najpierw Bruce, później jego syn a następnie władzę przejęli Stuartowie.
Losy Stuartów, w tym Marii Stuart zostały pięknie pokazane w filmie The Queen's Palaces: HolyroodHouse, zrealizowanym przez BBC. Oprócz burzliwej historii Szkocji, zobaczycie piękny krajobraz dzisiejszego Edynburga:
 
W XV wieku król Szkocji Jakub IV zdecydował o przeniesieniu stolicy kraju ze Stirling do Holyrood, przez co Edynburg stał się  stolicą Szkocji oraz siedzibą szkockiego parlamentu.

W XVII wieku Edynburg został zajęty przez Anglików, którzy na znak swojej dominacji w mieście wybudowali nowa dzielnicę New Town, przeznaczoną głównie dla bogatych angielskich mieszczan. New Town stało się miejscem spotkań uczonych i artystów z całego świata.

W 1707 r. nastąpiła unia Szkocji z Anglią. Szkoci nie chcieli jednak tak łatwo oddać swojej niepodległości, nastąpiły powstania jakobickie, które zakończyły się klęską.. Pomimo utraty niezależności miasto rozwijało się a mieszkańców przybywało..

W 2011 roku Edynburg liczył 477 940 mieszkańców, co czyni go siódmym co do wielkości miastem w Wielkiej Brytanii i drugim (po Glasgow) miastem Szkocji (dane z Wikipedii)

Co warto zwiedzić będąc w Edynburgu:
Poniżej znajdziecie mix moich zdjęć robionych podczas pobytu oraz znalezionych w internecie. Żadne z nich nie oddaje uroku tego miasta.

- Zamek – położony na malowniczym wzgórzu

- Pałac Holyroodhouseszkocka rezydencja królowej brytyjskiej

Królewska Mila, czyli główna ulica starówki, która prowadzi od wzgórza zamkowego do Opactwa i Zamku Hollyrood. Królewska Mila wypełniona jest wieloma sklepikami z charakterystycznymi dla Szkocji pamiątkami: whisky, kiltami, herbatami, maślanymi ciasteczkami... 

- Portobello - plaża i morze czego chcieć więcej? ;)


- Princess Street Gardens

- Królewski ogród botaniczny

- Góra Artura (Arthur's Seat) z widokiem na morze i miasto- Calton Hill


- dzielnica portowa Leith


A jeśli chcecie poznać Edynburg z innej strony polecam Wam filmik: Podziemne miasta - Edynburg. 


A Wy byliście już w Edynburgu? :)
Następnym razem opowiem Wam o ciekawej wycieczce, podczas której możecie poznać okolice Edynburga oraz pewne włochate stworzenia ;)


Komentarze

  1. w bardzo ciekawy sposób opisałaś to miasto - zabrałaś mnie myślami w bardzo ciekawe miejsce :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz