3 Tips & Tricks, czyli sposoby na osłuchanie się z językiem obcym:


 

- słuchanie radia w języku obcym, na co dzień. Wydaje się banalne? Uwierzcie mi, że nie jest i pozwoli Wam osłuchać się z językiem. Nawet, jeśli nie zrozumiecie wszystkiego lub nie od razu. Po pewnym czasie na pewno zaczniecie rozróżniać coraz więcej słówek czy zwrotów, osłuchacie się z różnymi akcentami i będziecie na bieżąco z różnymi wydarzeniami. Później zawsze możecie zajrzeć na stronę radia i dodatkowo przeczytać najważniejsze informacje. Nawet jeśli nie macie zbyt wiele czasu, spróbujcie słuchać radia rano, np. zbierając się do pracy, czy szkoły.
Dwie przykładowe strony, z których korzystam:
www.ecouterradioenligne.com/ strona z różnymi francuskimi stacjami radiowymi;
www.listenlive.eu/uk.html strona z różnymi stacjami radiowymi z UK

- oglądanie telewizji w języku obcymjeśli nie macie dostępu do zagranicznych kanałów telewizyjnych, zajrzycie: http://www.filmon.com/. Znajdziecie tam wiele stacji z różnych krajów, dzięki którym będziecie mogli oglądać wiadomości, reportaże, programy dokumentalne itp.
- Oglądanie filmów/seriali chyba jeden z najprzyjemniejszych i bardzo skutecznych sposobów na osłuchanie się z językiem. Możecie oglądać Wasze ulubione seriale w oryginale, z dubbingiem lub napisami. Na początku polecam oglądanie z napisami, zapisywanie nieznanych Wam słówek a później np. pisanie z nimi zdań tak aby łatwiej je zapamiętać. Nawet jeśli ovbejrzycie film bez napisów, a nie będziecie znali jakiegoś słówka na pewno skojarzycie je z tym co dzieje się w danym momecie w filmie. Im więcej oglądacie tym potem będzie Wam łatwiej kojarzyć kontekst w jakim powinno być użyte dane słówko.
Myślę, że łatwo jest znaleźć seriale czy filmy w języku angielskim, nawet na polskich stronach na których dostępne są seriale.
Jeśli szukacie filmów po francusku, polecam stronę filmfra.com.
A jakie są Wasze sposoby?
Pozdrowienia,
Magda
Dzisiaj wpis z 3-ego dnia wyzwania na Marzec:
 
 

Komentarze

  1. Przede wszystkim słucham radia (angielski, francuski i portugalski). Bardzo lubię słuchać BBC - jednak nie wiadomości, a raczej programów naukowych i dyskusji (np. filozoficznych, psychologicznych). Od czasu do czasu uda mi się coś obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz