3 "e" du francais - 3 rodzaje "e" w języku francuskimCzy wiecie, że we francuskim istnieją aż trzy rodzaje "e", które wymawia się w inny sposób? 

Wyróżniamy:

(1) "e-fermé", czyli" e zamknięte"-- znajdziemy je w m.in. w wyrazach bébé, révéler, téléréalité, réputé, négligé;

(2) "e-ouvert", "e otwarte"--terre, lettre, vaisselle, adepte, nef;

(3) "e-muet", czyli "e nieme" --petit, demain, appartement, ressource, nous menons;

 Możemy także spotkać wyrazy z różnym połączeniem tych trzech e powyżej, tzw. sons combinés--je préfère, je mène, vous menez, Néerlandais, les élèves, espérer.

Jak nauczyć się je poprawnie wymawiać? 

Nie nauczy Was tego lepiej nikt inny niż Pani Dr. Cheryl A. Dempharter, specjalistka w dziedzinie fonetyki francuskiej, która jest native speakerem języka francuskiego i angielskiego. Odwiedźcie koniecznie jej kanał na Youtube, który nosi nazwę French Sounds, link do wymowy 3 "e" znajdziecie TUTAJ. Pani Cheryl ma nagrała łącznie 55 filmików o tym jak poprawnie wymawiać także inne głoski. Polecam!
Zajrzyjcie także na stronę frenchsounds.com jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o naszej specjalistce w tej dziedzinie :)

Jako ciekawostkę dodam, że Pani Dr. prowadzi także lekcje prywatne za jedyne 70 dolarów za godzinę ;)

A Wy mieliście/macie jakieś problemy z prawidłowym wymawianiem wyrazów po francusku? Ja swego czasu miałam problem właśnie z "e".. chociaż na pewno nie umiem ich wymawiać jak Pani z frenchsounds.. :)

Komentarze