La bande dessinée


La bande dessinée w skrócie określane jako BD lub bédé. Jak zapewne każdy wie, jest to zbiór opowiadań składających się z kadrów z rysunkami, które zaopatrzone są w teksty narratora lub wypowiedzi postaci.

Jest to świetny sposób nauki francuskiego, nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Komiksy zawierają tekst ale nie jest to ilość, która nas przytłoczy a dodatkowo mnóstwo obrazków, dzięki którym łatwiej będzie nam zapamiętać różne słówka czy zwroty.

Komiksy, które znam i mogę polecić:

Les Schtroumpfs - czyli smerfy. Tych niebieskich stworzonek mieszkających w domach z muchomorów chyba nie trzeba nikomu przedstawiać? 
Poziom - początkujący
Astérix - niezaprzeczalnie najpopularniejszy komiks we Francji, któremu został nawet poświęcony park tematyczny. Pierwszy raz został opublikowany w 1959 r w magazynie Pilote. Komiks opisuje historię Galów, którzy próbują stawić opór Rzymianom. Dzięki magicznej miksturze komponowanej przez ich druida nie mają sobie równych.
Poziom: początkujący - średnio-zaawansowany


Les aventures de TinTin - komiks wydawany od 1929 r. Tintin jest młodym reporterem, który wraz ze swoim psem wyrusza na poszukiwanie przygód i w celu rozwiązywania zagadek. 
Poziom - początkujący - średnio-zaawansowany


Bob et Bobette - jest to komiks belgijski, który w oryginale pojawił się najpierw w języku holenderskim (!). Pierwsza publikacja nastąpiła w 1945 r. Zostało wydanych już ponad 300 komiksów, więc jest w czym przebierać :) Są to zabawne ale i pouczające historie o przygodach Boba i Bobette ale także innych postaci. Z tym komiksem zetknęłam się dzięki wygranej w konkursie na blogu Francuskie i inne notatki Niki :)
Poziom średnio-zaawansowany

Josephine - wzmiankę o tym komiksie znalazłam na którymś z blogów i od razu postanowiłam zakupić (komiks można znaleźć np. na stronie bookcity.com). Mam już wszystkie trzy części i często do nich wracam. Historia trzydziestoletniej singielki, opisana w zabawny sposób. Historia z jaką na pewno utożsami się wiele dziewcząt. Autorka komiksów prowadzi także swój blog http://www.penelope-jolicoeur.com/ 

Poziom średnio-zaawansowany - zaawansowany

Jeśli interesują Was inne komiksy, zajrzyjcie na stronę Talk in French, tam znajdziecie wybór aż 15 komiksów które warto czytać.

Większość z tych komiksów można znaleźć w księgarniach językowych ale jeżeli szukacie komiksów, które możecie ściągnąć za darmo (!) polecam przeszukanie chomikuj.pl np. TUTAJ. Znajdziecie tam m.in. TinTin'a, Bob et Bobette, Asterix'a i wiele wiele innych.. :)Mam nadzieję, że podobał Wam się mój post i zechcecie zostać ze mną na dłużej. Jeśli tak polubcie mój profil na Facebooku: Madame Frenglish 

Do zobaczenia!

Komentarze